EN

تعمیر و نگهداری از چیلر

تعمیر و نگهداری از چیلر

این موضوع را باید مدنظر قرار داد که چیلر یک سیستم تخصصی و خنک کننده صنعتی و مسکونی است. این دستگاه از قطعاتی بسیار گران قیمت شکل گرفته است که باید در زمینه نگهداری آن بسیار دقیق بود. اگر بخواهیم هزینه زیادی برای خرید این سیستم و قطعات مصرفی آن صرف نشود باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و تمام تلاش خود را به کار ببرید تا این سیستم تهویه هوا دچار مشکل نشود. اما تضمینی وجود ندارد که وسیله چیلر به تعمیرات نیاز نداشته باشد. در مطالب پایین نکاتی را در مورد تعمیر و نگهداری از چیلر بیان خواهد شد از مطالعه آنها غافل نشوید و با ما همراه باشید.
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا باید در تعمیر و نگهداری از چیلر باید کوشا بود؟ این سیستم تهویه دارای انواع تراکم ها می باشد که مبنای کار اصلی آن تغییر دمای آب است. سرویس و نگهداری به موقع باعث طول عمر این سیستم تهویه خواهد شد و حتی در میزان مصرف انرژی نیز می توان صرفه جویی کرد. 
به نظر شما با تعمیر و نگهداری به موقع می توان سلامت دستگاه را تضمین و از هزینه های اضافی جلوگیری کرد؟
در مطالب بالا در مورد اهمیت سیستم تهویه و یا همان دستگاه چیلر صحبت شد حال باید نکاتی بیان شود که در تعمیر و نگهداری از چیلر کارساز باشد. 
1ـ سرویس و نگهداری
2ـ ثبت گزارشات
3ـ کنترل دمای آب مصرفی
4ـ بررسی روغن و فیلتر سیستم
5ـ رسوب زدایی و اسید پاشی
6ـ بررسی عملکرد قطعات
7ـ حفظ گازهای غیر قابل تقطیر
8ـ ایجاد درایوهای مختلف و متغیر
سرویس و نگهداری:
نکته قابل توجه در تعمیر و نگهداری از چیلر سرویس به موقع است. یعنی شما باید در تمیز نگاه داشتن این سیستم خنک کننده کوشا باشید. اگر این امر به موقع انجام نشود بازدهی سیستم رفته رفته به دلیل ایجاد رسوب کاهش پیدا خواهد کرد. شما برای از بین بردن رسوب لوله ها می توانید از برس و فشار آب استفاده نماید. 

سرویس و نگهداری چیلر

ثبت گزارشات:
ثبت گزارشات برای بسیاری از سازمان ها حائز اهمیت است به گونه ای که این امر و انجام دقیق و روزانه آن منجر به اقدام به موقع و جلوگیری از خسارات احتمالی خواهد شد. در بحث تعمیر و نگهداری از چیلر ثبت گزارشات نیز حرف اول را خواهد زد. در اختیار داشتن تاریخچه عملیاتی سیستم، رویدادها، فشار قسمت ها مختلف دستگاه، میزان آب ورودی در کندانسور و ... با بررسی این موارد می تواند از خسارات احتمالی جلوگیری کرد. چک کردن این لیست ها توسط اپراتورهای متخصص صورت خواهد گرفت.

ثبت گزارشات

کنترل دمای آب مصرفی:
کار اصلی دستگاه چیلر تنظیم دمای آب است. اگر دمای آب بیش از حد گرم باشد به سیستم شوک می رساند و اگر بخواهیم ساده تر بگویم به دستگاه آسیب خواهد رساند. گرمای آب ورودی به مرور زمان باعث تغییر شکل لوله چیلر شده و میسر لوله را خواهد بست. برای مواجه نشدن با این مشکل در زمان نصب از تکنسین مجرب و با تجربه استفاده کنید.
بررسی روغن و فیلتر سیستم:
 این را بدانید که عملکرد کمپرسور و میزان بار متحمل شده توسط این قسمت بستگی به سطح روغنی دارد که در زمان فعالیت و کار از آن استفاده می کند. یعنی سطح روغن مصرفی باید بالاتر از مرز مشخص شده باشد. البته نباید میزان آن زیاد باشد. اگر در حین کار روغن اضافی به کمپرسور وارد شود به پره های که در کمپرسور وجود دارد آسیب می رساند.
یکی دیگر از موارد مورد بررسی تمیز نگه داشتن فیلترها خواهد بود که کارآیی و عملکرد چیلر را بالا می برد. موقعیت و شرایط فعال بودن فیلترها را نیز مدنظر قرار دهید که همین موضوع در فعالیت و عملکرد سیستم چیلر نقش بسزایی خواهد داشت. سعی کنید نکات گفته شده را در روزهای معینی انجام دهید تا یک قدم در تعمیر و نگهداری از چیلر برداشته باشید.

بررسی روغن و فیلتر سیستم

رسوب زدایی یا اسید پاشی:
مرحله اسید پاشی و انجام آن به مراتب یکی از نکات مهم و اساسی در تعمیر و نگهداری از چیلر خواهد بود. انجام مرحله به مرحله و دقت در درست انجام دادن اسید پاشی می تواند سلامت سیستم شما را تضمین کند. در زمان اسید شویی سیستم اولین قدم این است که شما یک دیسکلر تهیه کنید که صد در صد باید این ظرف مورد نظر پلمپ باشد. اطمینان داشته باشید که شیرهای ورودی و خروجی سیستم چیلر کاملا بسته باشد. سعی کنید از لوله تخلیه به صورت یک طرفه استفاده نماید. 
مرحله بعدی خروجی آب و یا همان لوله را به ابزوربر کردن است. برای پمپاز کردن حجم آب را در نظر بگیرد که باید ثابت و دمای آن 50 درجه باشد. اسیدی که برای این حجم آب استفاده می شود 5 درصد است. صبر و حوصله در این مرحله بسیار اهمیت دارد اسید پاشی حدوداً 4 ساعت زمان نیاز دارد. مرحله آخر برای خنثی کردن اسید درون محفظه می توانید از مواد قلیایی استفاده کنید. مواد قلیایی را به درون بشکه بریزید تا با آب مخلوط شود و با فشار زیاد به چیلر پمپاز نماید و بعد از گذشت نیم ساعت آن را بشویید.
بررسی عملکرد قطعات:
یکی از نکاتی که در تعمیر و نگهداری از چیلر باید مدنظر داشت این است که اگر شما خواهان بالا رفتن راندمان سیستم چیلر خود هستید باید قطعات الکتریکی را طبق دستورالعمل ها بازبینی و بررسی نماید. سیم کشی ها و اتصالات الکتریکی ایمنی چیلر را در دست خواهند داشت و برای جلوگیری از خرابی های احتمالی مقاومت هر یک از اتصالات و سیم کشی ها را باید تست و بررسی کرد. موارد بسیاری در افزایش راندمان این سیستم خنک کننده نقش دارند مانند پروانه ها، بدنه و موتورها که با بررسی و نگهداری مناسب از آن ها می توانید از هزینه های اضافی و احتمالی جلوگیری کنید.

بررسی فیلتر سیستم

حفظ گازهای غیر قابل تقطیر:
گازهای بسیاری موجود دارد که به عنوان گازهای غیر قابل تقطیر شناسایی شده اند که وجود آن ها در دستگاه چیلر باعث کاهش راندمان خواهد شد. اگر بخواهیم راندمان سیستم را بالا ببریم باید این گازهای غیر قابل تقطیر را به گونه ای از بین برد. رطوبت و هوا در بسیاری از مواقع به داخل مکش کمپرسور نفوذ می کند و همین وارد شدن راندمان برخی از چیلرها را تا 4 درصد و بعضی دیگر را تا 7 درصد پایین می آورد. جلوگیری از کاهش راندمان یکی از نکات تعمیر و نگهداری از چیلر به شمار می آید از آن غافل نباشید.
ایجاد درایوهای مختلف و متغیر:
مهمترین قسمت مصرف کننده سیستم چیلر موتورها به شمار می آیند. که برای بالا بردن عملکرد و راندمان باید آن ها را در شرایط مناسب قرار داد. اگر موتورها در شرایط راهبری خوبی قرار بگیرند انرژی کمتری را در زمان فعالیت صرف می کنند. این امر با ایجاد درایوهای متغیر و مختلف امکان پذیر است. یعنی ایجاد تغییر در دور موتور البته بر اساس بار برودتی که مورد نیاز است. عمر مفید یک چیلر زمانی افزایش پیدا می کند که درایوهای مانند سافت استارت را در آن به کار ببرید تا از تنش های احتمالی و ناگهانی جلوگیری کنید این سافت استارت به این گونه عمل می کند که جریان الکتریکی ناگهانی و شدید را بین می برد و اجازه نمی دهد که به ژنراتورها آسیب برسد. نکته قابل ذکر این است که برای اعمال این تغییر باید از افراد متخصص و مجرب استفاده شود.

بررسی روغن و فیلتر سیستم

مطالب پایانی

ارائه توضیحات بالا برای کامل کردن اطلاعات شما در زمینه تعمیر و نگهداری از چیلر بوده است. گروه صنعتی تهویه سام برای محقق کردن خواسته های شما همواره آماده اطلاع رسانی خواهد بود و امیدواریم در این راستا به شما کمک کرده باشیم.

24 اردیبهشت 1401 دسته بندی: مقالات