EN

چیلر

چیلر

چیلر سیستم مهم و حیاتی برای مکان هایی است که نیاز به سرمایش دارند. در این مطلب می خواهیم به بررسی کامل چیلرها پرداخته و هرآن چه که لازم است دربارۀ آن ها بدانید را به شما بگوییم. بنابراین اگر مایل هستید که بدانید دقیقاً چیلر چیست؟ انواع آن کدام است؟ از چه اجزایی تشکیل می شود؟ چه مزایا و کاربردهایی دارد؟ در ادامه با ما همرا باشد.

چیلر چیست؟

به طورکلی چیلر، سیستم سرمایش تراکمی است و در بسیاری از فضاها به منظور خنک سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مکان هایی که چیلر در آنها کاربرد دارد، می توان به سردخانه ها، ساختمان های مسکونی، اداری و همچنین مراکز تجاری اشاره کرد.

چیلر چطور کار می کند؟

در رابطه با عملکرد چیلر باید گفت که در مرحله اول، گازهای خنک کننده، با استفاده از کمپرسور، متراکم می شوند. در نتیجه این گازهای متراکم شده، به کندانسور منتقل می شوند. خنک شدن گازهای متراکم، با استفاده از هوای محیط یا آب انجام می شود.

در نتیجه این گازهای خنک شده، به مایع تبدیل خواهند شد. ناگفته نماند که تبخیر شدن مایع، باعث می شود که حرارت آن از بین برود و برودت لازم تولید شود. اتفاقی که در نهایت رخ می دهد، این است که برودت تولید شده، با استفاده از مکش هوا، وارد محیط بیرونی می شود و منجر به خنک شدن فضای مورد نظر می شود.

در چیلر از مبدل های حرارتی و همچنین بخار فشرده شده استفاده می شود. با همکاری این دو، حرارتی که در مایع وجود دارد، گرفته می شود و در نهایت سرمای موردنیاز تولید می شود.

کاربردهای چیلر

به طورکلی از چیلر می توان در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی استفاده کرد. در تمامی مراکز بهداشتی، از جمله درمانگاه ها، بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و همچنین مراکزی که دارو تولید می کنند، می توان از چیلر استفاده کرد. در سالن های ورزشی که سرپوشیده هستند هم می توان چیلرها را با هدف خنک سازی محیط به کار برد.

در هتل ها، مهمان سراها و سایر اقامتگاه ها هم می توان از چیلر استفاده کرد. چیلر در مراکز تولید غذا و همچنین رستوران ها هم کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربردهای چیلر، نیروگاه ها، پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و مکان هایی از این قبیل هستند. در واحدهای صنعتی، کارخانه ها و کارگاه ها هم می توان از چیلرها با هدف خنک سازی محیط استفاده کرد. 

انواع چیلر

چیلرها انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته ایم:

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال یکی از انواع چیلر است که در آن کمپرسور نوع اسکرال به کار رفته است. این نوع چیلر بیشتر برای تناژهای کم و همچنین متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. در چیلر اسکرال، کمپرسورهای اسکرال به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از چیلر اسکرال

چیلر اسکرال، علاوه بر وظیفه اصلی خود، یعنی خنک سازی محیط، استهلاک بسیار پایینی دارد. در نتیجه طول عمر آن بالا خواهد بود و تا چندین سال می توانید از آن استفاده کنید. بازدهی و ضریب عملکرد این چیلر اسکرال بسیار بالا است و در تمامی مناطق می توان از آن استفاده کرد.

چیلر اسکرال، به سیستم کنترل خطی مجهز است که بسیار کارآمد بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. نگهداری و تعمیر چیلرها بسیار پایین است و هزینه زیادی نخواهد داشت. علاوه بر آن کیفیت بالای محصول، باعث شده  میزان سر و صدا و لرزش به طور قابل توجهی کاهش یابد.

چیلر اسکرو

این نوع چیلر، برای تناژهای بالا کاربرد دارد. در این نوع چیلر، کمپرسور مارپیچی به کار برده شده است. 

چیلر تربوکر

در این نوع چیلر، از کمپرسور بدون روغن استفاده شده که به بلبرینگ مغناطیسی مجهز شده است. در کمپرسور این محصول، از تکنولوژی بدون اصطکاک مکانیکی استفاده شده است.

چیلر سانتریفیوژ

چیلر سانتریفیوژ، نوعی چیلر تراکمی است که از کمپرسور سانتریفیوژ، جهت تامین نیروی لازم برای گردش مبرد در سیکل تبرید استفاده می کند. ناگفته نماند که کمپرسور سانتریفیوژ، نوعی کمپرسور دینامیکی است.

چیلر مدولار صنعتی

این نوع چیلر، قابلیت عملکرد مرحله ای دارد. به علاوه، این امکان را هم دارد که دما را بین منفی 5 تا 25 تنظیم کند.

چیلر اسکرو صنعتی

چیلرهای اسکرو صنعتی، مناسب استفاده برای چهار فصل هستند. این نوع چیلرها را طبق استاندارد AHRI کشور آمریکا تولید می کنند. لازم به ذکر است که این چیلرها، برای پروژه های مختلف صنعتی، طبق نیاز مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

چیلر دائم کار

همان طور که از نام این نوع چیلر مشخص است، برای تمام روزهای سال مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به صورت 24 ساعته کار می کند. برای مواردی که نیاز به سیستمی باشد که بدون نقص کار کند، استفاده از این نوع چیلر، بسیار کاربردی است. چون بدون هیچ مشکلی، به بهترین شکل ممکن وظیفه خود را انجام می دهد.

اجزای تشکیل دهنده چیلر

چیلر از اجزای زیادی تشکیل شده است که همه آن ها در کنار یکدیگر به صورت هماهنگ فعالیت می کنند تا سرمای لازم تولید شود. از اجزای مختلف چیلر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپرسور

  کمپرسور، اصلی ترین و حیاتی ترین قطعه در چیلر است. کمپرسور کمک می کند تا مبردهای موردنیاز برای تولید شدن سرما در چیلر متراکم شوند که در نتیجۀ آن فشار افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه پروسه و فرآیند اولیه برای خنک سازی و تولیدشدن سرما صورت می گیرد. بنابراین اولین مرحلۀ تولید سرمایش، در کمپرسور انجام می شود. قطعۀ مهم دیگر در چیلر کندانسور است.

کندانسور

کندانسور، قطعه ای است که به عنوان مبدل یا تبدیل کننده شناخته می شود. این تبدیل کنندۀ حرارتی، وظیفه دارد حرارت مبرد مورد نیاز را دفع کند. در چیلرها، کندانسورهایی که مورد استفاده قرار می گیرند، دو نوع هستند؛ کندانسور آب خنک و کندانسور هوا خنک.

شیر انبساط

شیر انبساط، از قطعات مهم دیگر در چیلر است. در فرآیند تبخیر، دما به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می کند. در چنین مواقعی، کاهش دما امری ضروری است. برای کاهش دمای فرآیند تبخیر، از شیر انبساط استفاده می شود. وظیفه دیگر شیر انبساط، تنظیم مقدار ورودی مبرد به اپراتور است.

اپراتور

اپراتور با این هدف در چیلر به کار می رود که حرارت سیال را بگیرد و کاهش دهد.

قیمت چیلر

به طورکلی قیمت چیلر به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان نمونه می توان به ظرفیت کمپرسور اشاره کرد. اندازه دستگاه، کارایی و شرکت سازنده هم از دیگر عواملی هستند که به صورت مستقیم روی قیمت نهایی چیلرها تاثیرگذار می گذارند.

جمع بندی

در متنی که خواندید، ابتدا به معرفی چیلر پرداختیم، سپس در  مورد اینکه چیلر چه کاربردهایی دارد و در چه مکان هایی استفاده می شود صحبت کردیم. در ادامه به معرفی انواع چیلر پرداخته و توضیحاتی راجع به هر یک ارائه دادیم. در نهایت هم در مورد اجزای تشکیل دهنده چیلر و قیمت آن صحبت کردیم.

27 آذر 1400 دسته بندی: مقالات