EN
چیلر صنعتی مینی چیلر صنعتی چیلر اسکرال چیلر اسکرو

فضاهای تمیز و بیمارستان

- هواسازهای هایژنیک تهویه سام بهمراه فن فیلتر یونیت ها، فیلترباکس ها  و یونیت هیت ریکاوری هوای تازه در بیمارستانها و نیز صنایع مختلف نظیر صنایع داروسازی، بیوتکنولوژی، تولید نیمه هادی ها، تجهیزات پزشکی و علوم زیستی، صنایع هوافضا،اپتیک، صنایع نظامی بیمارستانها و ... استفاده میشود که به فضاهای کنترل شده ای نیاز است که در آنها سطح آلاینده های مختلف مثل گرد و غبار، میکروبها، ذرات آئروسل، بخارات شیمیایی، ویروس و باکتری و ... بشدت کنترل شده و از میزان مجاز و استاندارد تعریف شده فراتر نرود.
- در بیمارستان ها بحث تهویه مطبوع و رعایت کردن اصول و استاندارد های بین المللی طراحی سیستمهای تهویه مطبوع از اهمیت ویژه ایی بر خوردار است چرا که مساله ی درمان بیماران و سلامتی آن ها مطرح بوده و بایستی بیماران و تمام کسانی که در این محیط هستند احساس راحتی و آسایش داشته باشند.
- تمام مکان هایی که در یک بیمارستان وجود دارد مانند اتاقهای عمل، جراحی، ریکاوری و تمامی فضاهای دیگر نیاز به سیستم گرمایش و سرمایش و هوای تازه مناسب دارند تا علاوه بر ایجاد آسایش افراد و بیماران، با خارج کردن هوای کثیف از محیط بیمارستان و فیلتراسیون دقیق هوا و تنظیم فشارهای مثبت و منفی در فضاهای مختلف، از انتشار آلودگی و عفونت جلوگیری شده و گرد و غبار، مواد بو داری که در محیط بیمارستان وجود دارد و گاز های بیهوشی که در بعضی از فضاهای بیمارستان هست را کاهش دهد، از این رو در محیط بیمارستان مساله ی توزیع و مسیر گردش هوا و هم چنین  جریان دائمی هوای تازه موضوع بسیار مهمی است و لازم است که علاوه بر دقت نظر و رعایت نمودن استانداردهای طراحی، از تجهیزات تهویه مطبوع استانداردی نیز استفاده شود. 
- بعنوان مثال فشار داخل اتاق عمل بايد از فشار هواي اتاق هاي مجاور بيشتر باشد تا از ورود باکتریها و آلودگی های خارجی ممانعت بعمل آید. اين عمل با تزریق 15-20٪ هواي تازه بیشتر و فیلتراسیون کامل آن انجام مي‌گيرد.
- اتاق های ايزوله مکاني هستند که براي نگهداري بيماراني با درجه عفوني بالا استفاده شده و يا بیمارانی که مقاومت آنها در برابر عفونت هاي باکتريهاي موجود در هوا و هاگ هاي بيماري زاي باقيمانده در هواي بيمارستان بسیار کم می باشد.
- اتاق بيماراني که به بيماري هاي عفوني مبتلا هستند بايد داراي فشار منفي باشد و اتاق بيماراني که دچار نقص دستگاه ايمني هستند و مقاومت کافي در برابر عفونت ها و بيماري هاي مسري و واگيردار ندارند بايد داراي فشار مثبت باشد. درجه حرارت و رطوبت اين اتاق ها بايد با شرایط بيماران بستري شده درهر اتاق متناسب باشد.
-
- اتاق تمیز یا کلین روم دارای سطح کنترل شده ای از آلودگی است که توسط تعداد ذرات معلق در هر مترمکعب بر حسب اندازه ذرات مشخص شده است.
- كلين روم ها يا اتاق های تميز مكانی ست بسيار پاک و بدون آلودگی كه از نظر قطر ذرات معلق در هوا، گرد و غبار در حد ميكرون و کمتر از ميكرون‚  میزان رطوبت‚ سرمایش و گرمایش  و فشار مثبت یا منفی بایستی كنترل گردد. بسیاری از محصولات یا تکنولوژی های علمی و صنعتی بایستی در فضای کلین روم صورت پذیرد و بدون داشتن اتاق تميز يا كلين روم حصول آنها امکانپذیر نيست. هر انسان در هر بازدم بين 40000 ذره معلق از خود خارج مینماید و بنابراین كاركردن درون اين فضاها شرايط ويژه ای از نظر صحبت كردن‚ راه رفتن‚ نشستن و كار كردن دارد‚ حتی بعضی وقت¬‌ها نياز است كه از صحبت كردن جلو گيری شود و ارتباط با زبان اشاره باشد. پيشرفت بشر در شاخه‌¬های گوناگون علمی و صنعتی مديون اين¬گونه محيط‌های كنترل شده می‌¬باشد كه توانسته تکنولوژی های بیولوژیکی را بسازد یا تجهیزات ماکروسکوپی را جهت علوم مختلف مهیا سازد.
- گروه صنعتی تهویه سام با تجربه و تخصص بالای خود، راهکارها و سیستمهای تهویه مطبوع خاص و مناسب خود نظیر هواسازهای هایژنیک و انواع چیلرهای تهویه سام را جهت کلین رومها یا اتاق های تمیز براساس نیاز مشتریان ارائه مینماید.
- علاوه بر فیلتراسیون دقیق هوا، کنترل دما، رطوبت و فشار محیط نیز بایستی صورت پذیرفته و در محدوده استاندارد مربوط به فضای تمیز باشد.
- بطور کلی انواع جریان هوا در اتاق‌های تمیز را  میتوان به دودسته تقسیم نمود:
1- اتاق تمیز با جریان آرام یا لامینار (در کلین روم های با کلاس بالا)در اتاق‌های تمیز با جریان لامینار یا یک سویه با کلاس بالاتر و ضروری ست تا اتاق تمیز با درجه تمیزی بالاتری را فراهم سازیم. در صنایع حساس تر به آلودگی‌های ذره‌ای و میکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده می نمایند.
2- اتاق تمیز با جریان غیر آرام یا غیر لامینار انتخاب نوع جریان هوا در اتاق تمیز با توجه به کلاس کلین روم و کاربرد اتاق تمیز مورد نظر صورت می‌گیرد. 
برخی اتاق‌های تمیز بایستی دارای فشار مثبت هوا باشند تادر صورت وجود هرگونه درز و شیار در محیط اتاق تمیز به هوای بیرون، هوا از محیط اتاق تمیز خارج شده و از ورود هوای بیرون از این شیارها به داخل اتاق پیشگیری صورت ‌گیرد. برخی اتاق‌های تمیز نیز به دستگاه‌های ویژه کنترل رطوبت هوا مجهز هستند که تلاش می‌کنند تا در موارد مورد نیاز رطوبت محیط را پایین نگه دارند. اتاقهای تمیز در هر رده بنا بر تعریف اولیه و مشخص باید دما، رطوبت، فشار و ذرات معلق را کنترل و تثبیت نمایند.
- طبقه بندی اتاق های تمیز بر حسب نوع عملکردشان و استانداردهای تعریف شده و الزامات GMP صورت می پذیرد.
- با توجه به اینکه سیستم تهویه مطبوع یا خنک کننده فضاهای تمیز بعنوان قلب کلین روم عمل می نماید و وظیفه حساس فیلتراسیون، سرمایش، گرمایش ،کنترل رطوبت، کنترل فشار وگردش مناسب هوا را عهده دار می باشد لذا طراحی و ساخت آن را با حساسیت و دقت نظر بالای مهندسی روبرو می سازد.
- هواسازهای هایژنیک تهویه سام که در ظرفیتهای مختلف بصورت انبساط مستقیم (DX) یا خنک کاری با آبسرد چیلر طراحی و ساخته می شوند، دارای تجهیزات مختلفی می باشند که مطابق با کلاس تمیز اعلام شده جهت صنایع مختلف طراحی، انتخاب و نصب می گردند.
- هواسازهای هایژنیک تهویه سام شامل: اتاقک فن، اتاقک کویلهای سرمایی و گرمایی، اتاقک فیلترها، اتاقک رطوبت زن و ... میاشند که بر اساس استانداردهای جهانی ISO 144644 و FDE209 آمریکا و GMP برای تعداد ذرات مجاز فضاهای تمیز طراحی و نصب میگردند.
- هواسازهای هایژنیک تهویه سام علاوه بر وظیفه تامین پارامترهای ترمودینامیکی و شرایط دمایی اتاقهای تمیز، بایستی از متریال و پوششهای ویژه ای ساخته شوند تا از توسعه میکرو ارگانیسم ها و تجمع آلودگی های مختلف در آنها ممانعت بعمل آید.
- در ساخت هواسازهای هایژنیک تهویه سام از استراکچر قوی با دیواره های سفت و محکم برای نفوذ حداقلی یا نشت هوا استفاده شده و دستگاهها بگونه ای ساخته می شوند تا به آسانی شستشو داده شده و تمیز گردند .
- بدنه هواسازهای هایژنیک تهویه سام از جنس استنلس استیل و فین های کویلها با پوشش ضد خوردگی ساخته شده و فن ها از نوع پلاگ با اتصال مستقیم به الکتروموتور می باشند. استفاده ونصب فیلترهای  Hepa  یا  Ulpa  بر حسب نیاز پروژه با دقت 0.4 میکرون، در دریچه های اتاقها یا اتاقک مخصوص در خروجی هواسازها صورت می پذیرد.
- استفاده از لامپ UV جهت از بین بردن باکتری های میکروسکوپی توسط نور فرابنفش بهمراه درب هوشمند جهت تعویض احتمالی لامپ ها در هواسازهای هایژنیک تهویه سام قابل انجام میباشد.
- در هواسازهای هایژنیک تهویه سام سیستم کنترل پیشرفته PLC بهمراه تجهیزات دقیق اندازه گیری دما، فشار، رطوبت و زمان روشن بودن لامپهای UV، دمپرهای موتوردار، شیرآلات کنترلی و امکانات مختلفی نظیر فریزاستات، فایراستات و پرشرسوئیچ های مختلف که همگی بصورت یکپارچه کنترل شده و بصورت تصویری قابل مونیتور شدن می باشند.