EN
چیلر صنعتی مینی چیلر صنعتی چیلر اسکرال چیلر اسکرو

صنایع پلاستیک و پلیمر

- چیلرهای صنعتی و سیستمهای خنک کننده تهویه سام گزینه ای مناسب جهت سرمایش یا خنک کاری ماشین آلات حوزه پلیمر و پلاستیک و پروسه های تولیدی بشمار میروند.
- اکثر سایت ها و کارخانجات کوچک و بزرگ صنعتی جهت رسیدن به تولید باکیفیت، افزایش بهره وری و تولید و افزایش ایمنی ماشین آلات خط تولید خود و تامین شرایط دمایی پروسه های مختلف ، نیاز به چیلرهای صنعتی یا سیستمهای خنک کننده مناسب دارند .
- چیلرها و خنک کننده های صنعتی تهویه سام قادرند بصورت مرکزی یا مستقل درکنار ماشین آلات تزریق پلاستیک ، اکسترودرها ، بلو مولدینگ، ترموفرمینگ یا خطوط تولید دیگر نصب شده تا گرمای جذب شده از فرآیند تولید قطعه یا محصول پلیمری را حذف نمایند و با ایجاد شرایط مطلوب جهت ماشین آلات باعث افزایش کمیت و کیفیت در تولید محصول گردند .
چیلرهای صنعتی و پکیج های پمپ تانک صنعتی تهویه سام با قابلیتهای فراوان نقش بسزایی در میزان تولید قطعات پلاستیکی و نیز کیفیت آن دارد. استفاده از چیلر مناسب تهویه سام و رسیدن به دمای مطلوب جهت خنک کاری قالب و مبدل روغن و گلویی گاز گیر ماشین تزریق باعث میگردد علاوه بر رفع اثرات تنش حرارتی ، قطعات پلیمری از شفافیت و استحکام بالاتری برخوردار بوده و شیرینکیج یا اسمبلینگ درستی را با قطعات تولیدی دیگر داشته باشند. ( نظیر قطعات خودرو که از چند قطعه مختلف تشکیل میشوند کا بایستی باهم مونتاژ شوند). علاوه براین دمای مناسب آب باعث میگردد حداکثر تیراژ ممکن در حداقل زمان تولید صورت گرفته و از لحاظ صرفه اقتصادی به نفع تولیدکنندگان تمام شود.
مزیت دیگر استفاده از چیلر صنعتی تهویه سام بدلیل داشتن مدار کاملا بسته آب و ضریب بسیار پایین رسوب پذیری آب باعث عدم تشکیل رسوب در قالب ها و مبدل های روغن هیدرولیک شده و باعث افزایش کارایی و طول عمر بیشتر آنها میگردد.
اسیدشویی و شستشوی قالب ها ، سالیانه ضرر اقتصادی هنگفتی را به صاحبان صنایع پلاستیک بدلیل کاهش عمر قالب و توقف تولید بهمراه دارد.

- علاوه بر خنک کاری یا سرمایش قالب ها در ماشین آلات تزریق پلاستیک خنک کاری روغن هیدرولیک توسط مبدل حرارتی دستگاه نیز از وظایف چیلر صنعتی تهویه سام میباشد.
اکثر ماشین آلات تزریق پلاستیک از سیستم های هیدرولیک برای کنترل قطعات متحرک ماشین استفاده می کنند.  موتور هیدرولیک هنگامی که تحت بار عمل می کند گرم شده و گرما از موتور به وسیله شفت موتور و پوشش پمپ به روغن منتقل می شود. گرمایش بیشتری از روغن حاصل از اصطکاک ناشی از جریان روغن هیدرولیک از طریق دریچه ها، لوله ها و سیلندرها است. بیشتر روغن های هیدرولیک در دستگاههای تزریق پلاستیک بایستی در بازه دمایی 40-45  درجه سانتیگراد کنترل شوند . افزایش این دما از راندمان دستگاه کاسته و باعث آسیب جدی به پکینگ جک های هیدرولیک و اورینگ شیر ها می گردد، به همین دلیل خنک سازی روغن های هیدرولیک در صنایع پلاستیک و ماشین آلات تولید پلاستیک یکی از عملکردهای مهم سیستم های خنک کننده یا چیلرهای پلاستیک است تا اطمینان حاصل شود که  دمای روغن هیدرولیک کنترل و تثبیت گردد. در زمینه کولینگ روغن هیدرولیک ، چیلرهای صنعتی تهویه سام با استفاده از ورژن ویژه ای از چیلرهای  صنعتی مدولار با امکان تنظیم دمای 30 سانتیگراد را دارا بوده که این موضوع باعث افزایش 20 درصدی ظرفیت چیلر و کاهش 10 درصدی مصرف برق نیز می گردد.

- از مزایای استفاده از چیلرهای صنعتی تهویه سام جهت خنک کاری ماشین آلات تزریق پلاستیک و ماشین آلات دیگر حوزه پلیمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-کاهش زمان خنک کاری و در نتیجه سایکل تایم کمتر و حصول به تولید بیشتر
2-خنک شدن گلویی گاز گیر و خمیر نشدن مواد در بدو ورود به سیلندر ماردون
3-شیرینک کامل قطعه داخل قالب و عدم دفرمگی و ایجاد مک و حفره
4-کاهش فشار دوم تزریق و در نتیجه کاهش چگالی (وزن)قطعه در حجم ثابت و در نتیجه صرفه جویی در مصرف پلیمر
5-یکنواختی شرایط تولید مستقل از دمای محیط  (در مواردی که از برج خنک کن استفاده می گردد با افزایش دمای روز باید تایم خنک کاری را افزایش داد.)
6-بدلیل مدار بسته آب و کارکرد بدون رسوب چیلر بر خلاف برج خنک کننده و استخرهای سنتی ،باعث طول عمر بیشتر قالب و عدم نیاز به اسید شویی سریع می گردد.
درمورد اکسترودرها علاوه بر موارد فوق دمای یکنواخت حوضچه باعث یکنواختی تولید می گردد.

- انتخاب و طراحی چیلر صنعتی مناسب جهت ماشین آلات تزریق پلاستیک و اکسترودرها بر اساس گرماژ و وزن قطعه پلیمری ، نوع پلیمر یا متریال مورد استفاده ائم از PP  پلی پروپیلن ، PE پلی اتیلن سبک و سنگین ،PVC  پی وی سی ، ABS  ای بی اس ، PET پت و... ، سایکل تایم یا زمان قالب گیری تا تولید قطعه، نوع ماشین تزریق پلاستیک ، دارا بودن هیتر گرمایی یا هات رانر قالب و حتی منطقه ای که کارخانه تولیدی واقع گردیده تاثیر گزار بوده و براین اساس کیلووات برودتی چیلر صنعتی و نوع چیلر و دمای کارکرد آن محاسبه و تعیین میگردد.


- سیال مناسب جهت استفاده در چیلرهای صنعتی تهویه سام ترکیب آب و اتیلن گلیکول یا ضدیخ با درصد مناسب میباشد تا در فصول سرد سال یا زمانی که سیستم ترموستات و آنتی فریز چیلر از کالیبره خارج شد با یخزدگی و آسیب چیلر مواجه نگردیم.جداول فنی تهویه سام میزان ترکیب آب و اتیلن گلیکول را در شرایط دمایی سیال و شرایط آب و هوایی منطقه به مشتریان نشان میدهد. 

واحد فنی مهندسی شاخه صنعتی تهویه سام جهت محاسبه ظرفیت برودتی چیلرهای  صنعتی جهت صنایع پلاستیک و پلیمر  به نرم افزاری مجهز میباشد که براساس استانداردهای تعریف شده مهندسی هندبوک گرافورد و بایر طراحی و تهیه گردیده است. با  ورود پارامترهای تولید قطعات پلاستیک نظیر گرماژ یا وزن قطعه ، نوع مواد یا متریال ، سایکل تایم تولید قطعه ، تناژ قفل گیره و نوع ماشین تزریق پلاستیک  ظرفیت برودتی مربوط به قالب ، گلویی گازگیر و مبدل روغن هیدرولیک محاسبه و براساس آن مدل و ظرفیت چیلر صنعتی مناسب انتخاب میگردد. 

- ضرورت نیاز به چیلرهای صنعتی تهویه سام ، جهت ارتقای کیفیت و کمیت محصولات و کنترل و محافظت پروسه ها و ماشین آلات باعث می شود که طراحی و ساخت سیستم های خنک کننده یا چیلرهای صنعتی و متعلقات دیگر بعنوان یک چالش مهندسی واقعی مطرح گردد . چالشی که تجربه در آن حتی بیش از علوم مهندسی تاثیرگذار است 

- گروه صنعتی تهویه سام با بیش از 20 سال تجربه و سابقه فعالیت در زمینه طراحی و ساخت سیستمهای برودتی و چیلرهای صنعتی و همکاری در بیش از 2000 کارخانه و سایت صنعتی ، قادر به ارائه راهکارهای استثنایی و تولیدات خاص با کارایی بالا و مطابق با نیاز ماشین آلات و پروسه های مختلف بوده و تمامی تجهیزات پیشنهادی خود را بر اساس شرایط پروژه ، حداقل مصرف انرژی و حداکثر راندمان تولید نموده و سعی دارد بهترین خدمات فنی مهندسی پیش از فروش و پس از آن را به مشتریان خود ارائه نماید .
- بنظر میرسد در بحث کولینگ صنعتی ، حدود 90 درصد مشتریان ما از طریق ارجاعات و معرفی همکاران صنعتی خود به ما مراجعه می نمایند ، لهذا واقف هستیم که رضایت مشتریان و وفاداری ما به استانداردهای کیفیتی محصولات و خدمات پشتیبانی و پس از فروش چقدر به موفقیت ما کمک می نماید .

ما با چیلرهای صنعتی و سیستمهای برودتی مناسب خود از ماشین آلات و کیفیت محصولات تولیدی شما بدون وقفه مراقبت می کنیم . شما روی کسب و کار خود تمرکز کنید . 

- تعدادی از کاربری ها و صنایع مختلف که از چیلرهای صنعتی و سیستمهای خنک کننده ساخت گروه صنعتی تهویه سام استفاده مینمایند بشرح ذیل توضیح داده  شده اند:
- استفاده در صنایع پلاستیک و پلیمر جهت خنک کاری ماشین آلات مختلف نظیر ماشین های تزریق پلاستیک ، خنک کاری ماشین آلات وکیوم فرمینگ و ترموفرمینگ جهت تولید ظروف یکبار مصرف، خنک کاری ماشین آلات بلومولدینگ یا بادی خنک کاری ماشین آلات تولید (PET) پت وپریفورم، خنک کاری دستگاههای اکسترو در تولید لوله، فیلم و ورقهای پلیمری، خنک کاری روغن هیدرولیک در دستگاههای مختلف ، خنک کاری ماشین آلات گرانول ساز خنک کاری، ماشین های تزریقی تولید IML ، خنک کاری ماشین آلات تولید انواع فوم و ...

                                        چیلرصنعتی تهویه سام جهت خنک کاری تزریق IML

 (IML)   یا  برچسب زنی درون قالب  (In Mold Labeling)  پروسه ی زدن لیبل بر روی ظروف و سطل های پلاستیکی به صورت همزمان با فرآیند تزریق این محصولات و با هربار بسته شدن قالب می باشد. در این روند برچسب به حالت ذوب در آمده و ظاهر محصول پایانی به گونه ای خواهد بود که گویی برچسب، جزئی از ظرف می-باشد. این نوع لیبل ها را می توان بر روی قوطی ها، سطل ها ، درب ها و فنجان ها در طبقات قفسه های سوپرمارکت و مراکز خرید یافت که سبب جذابیت بیشتر محصولات غذایی و غیره برای مصرف کنندگان می گردد.

مزیت برچسب های درون قالب (IML) چیست ؟
مزیت های برچسب های قالب در برابر برچسب های دیگر این است که آنها در زمان استفاده به چسب اضافی یا چاپ نیاز ندارند و نیز مقاومت بالایی در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و خراش دارند. لازم به ذکر است که برای دستیابی به این کارایی بالا، تولید IML   معمولا نیاز به مواد خاصی از جمله (زیرلایه، جوهر و لاک محافظ) دارد که می تواند در طول فرایند قالب گیری، مقاومت کند.
تفاوت اصلی بین یک برچسب در قالب و یک برچسب دیگر این است که دیگر برچسب ها بر روی سطح ظرف پلاستیکی اضافه شده است، در حالی که برچسب درون قالب در واقع بخشی از محصول نهایی است.
به طور کلی سه نوع لیبل زنی درون قالب وجود دارد:
– قالب تزریق پلاستیک – به طور معمول برای ظروف کوچک (تا 1 کیلوگرم) و درب آنها، در صنایع غذایی و خوراکی برای محصولاتی مانند بستنی، پنیر، کره و خامه ترش استفاده می شود.
– قالب تزریق بادی – به طور معمول برای بطری و ظروف بزرگ (تا 5 کیلوگرم) ، برای محصولات بهداشتی و زیبایی (مانند شامپو، لوسیون) و سایر محصولات مانند روغن موتور و محصولات خانگی استفاده می شود.
– فرم دهی حرارتی یا Thermoforming – به طور معمول برای سطل های کوچک (مانند قالب تزریق) ، برای محصولات در صنعت مواد غذایی و خوراک دام استفاده می شود.
قالب گیری تزریقی
فرآیند قالب گیری تزریق شامل تزریق یک پلیمر پلاستیکی گرم و ریخته گری به قالب فولادی است. برچسب چاپ شده قبل از آن در همان قالب قرار داده شده است. هنگامی که برچسب بر روی پلیمر مذاب در داخل قالب قرار می گیرد، آنها با هم مخلوط می شوند. پس از خنک شدن، قطعه نهایی طرح لیبل را به صورت قسمتی از سطح خود خواهد داشت.
دمای ذوب و تزریق پلاستیک در محدوده 200 تا 250 درجه سانتیگراد (بسته به نوع پلاستیک) است. برای خنک کردن سریع مواد، قالب فولادی معمولا سرد است و بنابراین دمای واقعی مواجه شده با برچسب داخل قالب تا حدودی پایین تر است. کل فرآیند معمولا رباتیک و اتوماتیک است و تا 5 ثانیه در هر تزریق طول می کشد
فرآیند قالب گیری تزریق شامل مراحل زیر است:
برچسب برش خورده در قالب قرار داده می شود.
قالب بسته شده و پلیمر مذاب از اکسترودر به قالب تزریق می شود. برچسب با پلاستیک همگن می شود.
پلاستیک خنک شده، قالب باز می شود و ظرف همراه با برچسب آمیخته به سطح آن آماده می شود
در پروسه IMLفرایند خنک کاری با چیلر فوق العاده اهمیت داشته و در صورت گرم بودن قالب ،علاوه بر عیوب متداول در مورد تزریق پلاستیک، بدلیل جنس متفاوت لایه ها و شیرینک متفاوت، احتمال چروکیدگی برچسب و افت شدید کیفیت چاپ وجود دارد.

چیلرصنعتی تهویه سام جهت خنک کاری ماشین بلومولدینگ
بلومولدینگ برای تولید بطری ها ، گالن ها و قطعات مشابه استفاده می شود. مواد پلاستیکی به شکل یک قالب اولیه به صورت مکانیکی کشیده شده و با هوای فشرده به دیواره های قالب رسیده و شکل نهایی بطری را می گیرند.
مکانیزم ماشین بلومولدینگ ، از پیستون (سیلندر اکسترود شده از پلاستیک) استفاده می شود که به طور مستقیم آن را در داخل قالب (بدون کشش مکانیکی) ضربه می زند.
بلومولدینگ را می توان برای تولید بطری ها، مخازن، قوطی ها، گالن ها ، و حتی کانال های هواپیما و غیره استفاده نمود. به طور معمول، ظرفیت خنک سازی مورد نیاز قالب توسط چیلر فراهم شده و در آن محصول به سرعت خنک شده و  به شکل نهایی آن میرسد
سایر قطعاتی که باید خنک شوند، بستگی به نوع فرایند پلاستیک در جریان قالب گیری (تزریق یا اکستروژن) دارد.  جهت کولینگ بلومولدینگ ها ، به طور معمول لازم است آب سرد چیلر در دمای 8 تا 12 درجه سانتیگراد ارائه شود.
این دمای پایین باعث ایجاد رطوبت زیادی در قالب (ها) در فصول گرم می شود و منجر به مشکلاتی در ظاهر قطعات مثل دفرمگی و عدم شفافیت می گردد. این مشکل را می توان با افزایش درجه حرارت قالب (پذیرش چرخه قالب گیری طولانی و کاهش تولید) و یا نصب خشک کن قالب و احتمالا بسته شدن منطقه قالب گیری در محفظه محدود بهبود بخشید.


چیلرصنعتی تهویه سام جهت خنک کاری ماشین ترموفرمینگ
ترموفرمینگ یک روش خاص تولید با ایجاد ورق پلیمری توسط اکسترودر و فرم دهی ورق با قالب ازطریق  حرارت ، فشار یا خلاء میباشد.

ورق یا شیت پلیمری  پیش گرم شده و یا به طور مستقیم طی فرآیند اکستروژن از اکسترودرها وکالندرها گرفته شده  و داخل قالب مربوطه بشکل ظرف یا هر قطعه دیگری در میاید.

قالب برای تضمین کیفیت و شکل و ظاهر مناسب قطعات باید توسط چیلر خنک شود. معمولا ظرفیت برودتی و سایز چیلرها  در کاربری  ترموفرمینگ نسبت به ظرفیت تولید کم است.


چیلرصنعتی تهویه سام جهت خنک کاری اکسترودرها 
اکسترودرها  عمدتا  در دو  شکل تک ماردون و دوماردون ساخته شده و برای تولید محصولات با عرض زیاد و ضخامت کم  مثل فیلم ، فویل، شیت یا پروفیلها ویا جهت تولید لوله های با سایز مختلف استفاده شده و می تواند با تکنولوژی اکستروژن ، تولید بالا برای هر خط تولید را تضمین نماید.
- اکسترودر سه قسمت مجزا دارد ناحیه تغذیه Feed Zone. ناحیه تراکم و فشردگی Compression Zone و ناحیه اندازه گیری و سنجش.
اکستروژن روشی بسیار انعطاف پذیر است و با استفاده از حدیده مناسب می توان طیف وسیعی از تولیدات را تهیه کرد. لوله های پلیمری از قطر 16 میلی متر تا 1000 میلی متر به شکل دستی یا اتوماتیک توسط اکسترودرهای تک ماردون و دوماردون تولید میشوند.  لوله های کامپوزیت ، لوله های گاروگیت ، لوله های آبیاری قطره ای ( Flat drip & Round drip ) PVC, PP, PE, PPR-C لوله های انتقال دهنده گاز طبیعی و لوله های PEX را دارا می باشند که توسط اکسترودر های تک ماردون (single-screw) ، دو ماردون موازی و کواکسترودر های ساخت screw-double  تولید می شوند .
چیلرهای صنعتی علاوه بر خنک کردن محصول تولیدی ، لازم است  دمای روغن و گلویی  تغذیه مواد را نیز خنک نگه دارند.
همانطور که مواد اکسترود شده در دمای پایین تر از قالب گیری تزریقی است، کل بار حرارت در هر کیلو محصول (برای خنک سازی آن) کمتر از ماشین تزریق است. همانطور که تولید بصورت خطی و یکنواخت  است، انتقال حرارت بین قطعات مختلف حرکتی کمتر بوده و بنابراین میزان ظرفیت چیلر مورد نیاز کمتر است.

چیلرهای صنعتی تهویه سام در بیش از 1000 کارخانه و پروژه صنایع پلاستیک در حال کار میباشد که میتوان به شرکتهای ذیل اشاره نمود:
سینک اخوان، شیرآلات قهرمان، مهرکام پارس، سبلان پلاستیک، پولاد ، پولادپویش ، شرکت کروز ، اورند پلاستیک، گازلوله، پلیمرگستر گلپایگان، شرکت اهتمام جم ، شرکت نیلپر،  ایحاگستر شمال، کاله (صنایع بسته بندی کاچ)، آذران پلاستیک، انهارحیات کرمان، پیوندپلاستیک، رزپلاست، پلاستیک ابهر، نیام پلاستیک، اطلس فیلم، آرام پلاستیک دماوند، آرتا پلاستیک، پتروپلاست تبریز، فرسگال، جهاد زمزم، پرهام پلاست آریا، صفرتاصد ایرانیان، طیوران ابزار، کاسپین پلاستیک آریا، فوم گستر اورانوس، کاسپین پلاستیک آریا، هوراندپلاستیک، کاسپین پارت شمال، چراغ اتوموبیل مدرن، شرکت جمع ساز، پریان پلاست تبریز، صنایع قوطی تبریز، دانابسپار، کیان بسپار،پلاستیک کاوه، پلیمت، سراج نورطوس، رادین پلاست، کبیرپانل، ایران رول، ایراندار، یگانه ظروف سپهر، قوطی بروجرد، کفپوش سانا، فناوران کاسپین، گروه ثنا، ناب پلاستیک، لبن ظرف الوند، مازرون فوم قائم، همگرایان تولید، نادی پلاستیک، نفت پارس(ظروف نفت پارس)، دیناپلاست، آریاپلاست، پاک پلاستیک، نیکان پلاست، پلی اتیلن گاز آریا، پایورپلاستیک، آیدانار، طوس پلاستیک، کولاب طوس، آرتاسان پلاست، نیکان پلاستیک، فجرپلاست، نیپکو، پلاستیک فخرگیلان، نم بارش تهران، پیک افروز غرب، پلیمرپیشه جنوب، پلاستیک لاکان، نوین پلاست اهواز، عدل پلاستیک، گلویژه پلاستیک، کارتن پلاست نفیس، آوند پلاستیک مشهد، توسعه صنایه پلاستیک ایران(ایران دریپ)، پلی غرب، مقدم پیشروسپاهان، کاوش کیمیای کرمان، آذران ورق سهند، سپید درب تهران، پارس گپ، ریزموج سیستم، رسا لوله پاسارگاد، آرشام پویش پلیمر، صدراجام پلاست، شایسته سازان مهرایرانیان، نوآوران پلاستیک، پنادپلاستیک، آذرفام و صدها پروژه دیگر