EN
چیلر صنعتی مینی چیلر صنعتی چیلر اسکرال چیلر اسکرو

دیتاسنترهای بزرگ

-   رشد و توسعه کاربران متصل به شبکه ها و افزایش فعالیت ها و انجام امور روزمره از طریق اینترنت باعث افزایش حجم داده ها و اطلاعات شرکت ها و ارگانهای بزرگ گردیده است .
-   افزایش حجم داده ها و ذخیره اطلاعات و پردازش آن ها باعث گردیده تا مراکز داده و دیتاسنترها بزرگ شود و توسعه یابد.  این امر سرمایه گذاری های فزاینده ای را ایجاب نموده و همواره باعث گردیده سرمایه گذاران و شرکتها دغدغه فضای بیشتر و امن تر و نیز حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی را جهت دیتاسنترها و مراکز داده مد نظر داشته باشند.
 -  در دیتاسنترهای بزرگ و مراکز داده در ابعاد و حجم بالا ، بحث سیستم خنک کاری یا کولینگ دیتا سنتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، نوع سیستم و نحوه عملکرد آن ، ارتباط مستقیم با میزان مصرف انرژی ، سرمایه گذاری اقتصادی اولیه ، فضای مورد نیاز و محدودیت های مربوطه داشته و این امر شرکتها و مجموعه های تامین کننده سیستم های خنک کننده مراکز داده و دیتا سنترها را به چالش کشیده است.
-   خنک کاری و سرمایش یک مرکز داده یا دیتا سنتر بزرگترین میزان هزینه در دیتا سنترها به شمار می رود و صرفه جویی درمصرف انرژی و هزینه های خرید اولیه و نصب مناسب ، کمک شایانی به دارندگان و بهره برداران دیتا سنترها می نماید.
جدول ذیل میزان مصرف انرژی را در یک دیتا سنتر یا مرکز داده نشان می دهد . به وضوح اختلاف فاحش میزان مصرف انرژی هزینه های کولینگ در مقایسه با دیگر هزینه ها دیده می شود.
-   با در نظر گرفتن 38 درصد مصرف انرژی در سیستم های سرمایش و خنک کننده های دیتا سنترهای بزرگ استفاده از محصولات کارا و با صرفه و نیز تکنیک های نوآورانه نظیر سیستم های فری کولینگ ، سیستم های آدیاباتیک و تکنولوژی اینورتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می گردد.
-   مراکز داده و دیتا سنترهای بزرگ به دلیل تعدد سرورها و رک ها که گرما و حرارت بالایی را تولید می کنند ، نیاز به روشهای خنک کاری ویژه ای جهت حذف گرما و جلوگیری از خرابی تجهیزات خود دارند.
-   گروه صنعتی تهویه سام و شرکت یوروکلایمت جهت تامین سرمایش و خنک کاری دیتاسنترها و مراکز داده بزرگ، نسل جدیدی از خنک کننده ها را ارائه نموده اند که علاوه بر کارکرد به صورت سرمایش مستقیم ( Direct Expansion Cooling)  و نیز از طریق آب واسطه چیلرهای چهارفصل ، قابلیت کارکرد با سیستم فری کولینگ و نیز در روزهای سرد سال دارند.
-   دستگاه های اینرک ( In-Rack Cooling) و اینرو (In-Row Cooling) تهویه سام در داخل رک ها نصب شده و به یونیت های خارجی متصل می گردند.
هر یونیت اینرک (In-Rack) یا اینرو(In-Row) تهویه سام ، قابلیت تامین سرمایش رک های جانبی یا روبرویی خود را داشته و با توجه به کوتاه نمودن دامنه گردش هوا و ایجاد راهروی سرد ، کمترین میزان مصرف انرژی را موجب میگردند .
-   این دستگاه ها نیاز به فضای بسیار کمتری داشته و بالاترین راندمان را برای سرمایش دیتاسنترها ایجاد می نمایند.   
-   در صورت استفاده از اینرک ها (In-Rack) و اینروهای (In-Row) یوروکلایمت و تهویه سام در دیتاسنترها، بهره برداران به راحتی امکان توسعه و اضافه نمودن رک ها و سرورها را داشته و بدون کمترین تغییرات در کابل کشی ها و جابجایی رک ها، می توانند دیتا سنتر خود را توسعه داده و اهداف واحد IT خود را برآورده سازند.
-   تمامی طراحی ها و ملاحظات مهندسی در سیستم های خنک کننده و دیتا سنترها بایستی با دستورالعمل ها و استانداردهای جدید نظیر F-gas ، Eco Design و ASHRAE Standard مطابقت داشته باشد.
-   در دیتا سنترهای بزرگ ، برآوردها و محاسبات فنی ، اقتصادی ، مصارف انرژی ، و موارد زیست محیطی بر اساس مولفه های مختلف مثل
   راندمان انرژی مصرفی سالیانه PUE(Power Usage Effectiveness)
  سرمایه گذاری اولیه TCO(Total Cost of Ownership)
  ضریب میزان مصرف آب WUE(Water Use Effectiveness)
ضریب اثر بخشی استفاده از کربن CUE (Carbon Use Effectiveness)
اثر بخشی استفاده از انرژی تجدید پذیر ERE(Energy Re-use Effectiveness)
و پارامترهای اقتصادی ، انرژی و زیست محیطی دیگر صورت می پذیرد.