EN
چیلر صنعتی مینی چیلر صنعتی چیلر اسکرال چیلر اسکرو

تهویه مطبوع ساختمانی

گروه صنعتی تهویه سام جهت تامین سرمایش و گرمایش  پروژه های مسکونی و ساختمان های متعارف با متراژ بین 500 تا 5000 متر مربع،  راهکارها و سیستمهای تهویه مطبوع مناسب و متفاوتی را به مشتریان محترم ارائه مینماید.  در انتخاب نوع سیستم یا دستگاهها جهت کاربری مسکونی موارد و فاکتورهای متعددی تاثیرگذارند که میتوان به  مستقل یا مرکزی بودن سیستم، بحث میزان مصرف انرژی، محدودیت های فضا ، قیمت اولیه مناسب ، شرایط آب و هوایی منطقه ، و نیز نصب و سرویس و راهبری آسان دستگاه ها اشاره نمود. 
در ذیل به تعدادی از فاکتورهای مهم در بحث تهویه مطبوع خانگی میپردازیم:
- شرایط اقلیمی محل قرارگیری ساختمان : شرایط آب و هوایی شهر یا منطقه محل نصب دستگاهها تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع سیستم دارد. به طور مثال یک ساختمان 1000 متری در منطقه نیاوران تهران ، نیازی متفاوت با یک ساختمان 1000 متری در منطقه یزد دارد. در مناطق حاره ای خشک با دمای بالا بایستی از سیستم های با کندانسور تروپیکال استفاده نمود. محاسبات فنی و انتخاب نوع سیستم و ظرفیت آن،  براساس نیاز برودتی و شرایط آب و هوایی هر منطقه  صورت پذیرفته و به مشتریان محترم  ارائه میگردد.
- نوع معماری و متریال پروژه :  نوع معماری، محل قرارگیری و متریال مورد استفاده در هر ساختمان یا واحد مسکونی میتواند باعث اثرگذاری بر روی شرایط انتقال حرارت واحد شده و بطور مثال شیشه های تک جداره یا دو جداره و پنجره های رو به آفتاب با ابعاد و مساحت مشخص و حتی در مسیر وزش باد قرار گرفتن واحد مسکونی هر کدام بار حرارتی مشخصی را به ساختمان یا واحد مسکونی تحمیل مینمایند. چه بسا دو واحد با مساحت یکسان ولی با شرایط متفاوت از لحاظ محل نصب و متریال مصرفی ، منتج به انتخاب دوسیستم متفاوت شده و یک واحد حتی با دوبرابرظرفیت  نسبت به دیگری روبرو گردد. 
- محدودیت های تامین انرژی برق ، تکفاز  یا سه فاز بودن برق واحد مسکونی و میزان آمپراژ برق قابل تامین در هر واحد، میتواند نقش بسزایی در انتخاب نوع سیستم داشته باشد.
- معماری داخلی بنا برای انتخاب نوع دستگاه بسیار موثر بوده وبعنوان مثال در  یک واحد مسکونی اگر شرایط و تمهیدات کانال کشی دیده نشده باشد، امکان استفاده از داکت اسپلیت وجود ندارد. بدیهی است سلیقه سازندگان و ساکنین نیز در انتخاب نوع سیستم بسیار تعیین کننده بوده و در مواقعی کار را بسیار مشکل مینماید. بخصوص اگر تمهیدات اولیه هنگام ساخت دیده نشده باشد.
- بودجه خریدار که براساس قیمت  ملک و منطقه ، معمولی یا لاکچری بودن پروژه  و موارد اینچنینی تعیین میگردد نیز در انتخاب نوع سیستم اثرگذار خواهد بود.

محصولات قابل ارائه توسط تهویه سام در تهویه مطبوع مسکونی:
1- اسپلیت یونیت
ارزان ترین و دم دست ترین نوع سیستم تهویه مطبوع که بطور مستقل باید برای هر اتاق یا فضا نصب گردد،گرمایش فقط بصورت هیت پمپ است و مشتری باید حتما سیستم گرمایشی مستقل مانند شوفاژ داشته باشد. در ضمن کنترل هر دستگاه بصورت جداگانه صورت میپذیرد. انتخاب این سیستم در اکثر مواقع زمانی صورت میپذیرد که یا بدلیل طراحی و نصب دستگاه اشتباه یا دیده نشدن تمهیدات تاسیساتی مناسب ، مشکلات گرمایش یا سرمایش در فضاهایی از واحد یا فروشگاه وجود دارد. در بسیاری از موارد  نیز کسری دستگاهها یا تامین موضعی سرمایش فضاهای جدید باعث استقبال از این سیستم میشود.  
مزایا:  قیمت ارزان ،  تامین فوری و نصب نسبتا سریع
معایب:  تعداد زیاد یونیت خارجی، مصرف برق بالا، در صورت استارت همزمان احتمال پریدن فیوز واحد مسکونی، نیاز به سیستم گرمایش مستقل، لوله کشی متعدد و فضاگیر
2- سیستم داکت اسپلیت
سیستم داکت اسپلیت تهویه سام ، بصورت مستقل جهت هر واحد ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و سرمایش یا گرمایش واحد را از طریق کانال کشی رفت و برگشت تامین می نماید.  معمولا گرمایش توسط یک کویل آب گرم نصب شده داخل دستگاه انجام می پذیرد. در ضمن تامین گرمایش به صورت هیت پمپ نیز امکانپذیر است. استفاده از سیستم داکت اسپلیت در پروژه های مسکونی بدلیل نیاز به کانال کشی و کاهش ارتفاع مفید واحد مسکونی، صدای نسبتا زیاد دستگاه و محسوس بودن آن هنگام خواب شب ، جریان برق بالا هنگام استارت دستگاه و همدما بودن همه فضاها و اتاق ها توصیه نمیگردد. در کاربری اداری ، استفاده از سیستم داکت اسپلیت توجیح بیشتری خواهد داشت. این آپشن از لحاظ فنی جهت استفاده در ساختمانهای مسکونی بهیچ عنوان توصیه نمیگردد.
مزایا:  قیمت نسبتا مناسب، امکان گرمایش با کویل آب گرم
معایب:  نیاز به کانال کشی دقیق و کاهش ارتفاع مفید واحد ، صدای زیاد دستگاه علی الخصوص هنگام خواب شب ،  همدما بودن کل فضا ها ،  مصرف برق بالا 
3- سیستم مینی وی آر اف (Mini VRF)
سیستم مینی وی آر اف (Mini VRF) جدید ترین ، بروز ترین و کم مصرف ترین  سیستم گرمایش و سرمایش آپارتمانی با قابلیت کارکرد فول اینورتر کمپرسور است.
سیستم مینی وی آر اف تهویه سام ، دارای یک کندانسینگ یونیت پیشرفته با قابلیت نصب در فضای بیرون و مجهز به کمپرسور فول اینورتر و الکتروفن های دور متغیر  EC کندانسور میباشد که به پنج یونیت داخلی در انواع پانل سقفی توکار، پانل کاستی و پانل دیواری دارای الکتروفن های دور متغیر  EC از طریق لوله کشی مسی متصل میگردد. یونیت های داخلی میتوانند بطور مجزا روشن و خاموش شده و بصورت دور متغیر ، هر کدام دمای اتاق یا فضای خود را کنترل نماید. 
این امر باعث کنترل میزان مصرف برق و انرژی بر اساس میزان کارکرد یونیت های داخلی را بهمراه داشته و بطور مثال هنگامی  که تنها یک پانل  از پنج پانل داخلی روشن باشد تا 85% کاهش مصرف برق را به همراه خواهد داشت .
در ضمن در مواقع خاص مانند میهمانی هر پانل،  امکان افزایش ظرفیت 50 درصدی را توسط اکسپنشن الکترونیکی هوشمند خود دارا می باشد .خریدار امکان استفاده از پانلهای سقفی تو کار با کویل آبگرم را به صورت آپشنال دارا می باشد. در صورت استفاده از پنل دیواری،گرمایش از کف یا گرمایش با شوفاژ پیشنهاد می گردد.
مزایا:  بسیار کم مصرف، کاملا بی صدا، امکان افزایش ظرفیت در مواقع پرباری مثل میهمانی در هر یونیت، دارای اکسپنشن الکترونیکی ، طول عمر بالای کمپرسور و فنها بدلیل وجود اینورتر، نصب فقط یک یونیت خارجی،  عدم نیاز به وای برنچ یا رفنت ، لوله کشی سریع و بدون جوشکاری و درنتیجه کاهش نشتی گاز ، امکان گرمایش با کویل آب گرم
معایب:  قیمت نسبتا بالا
4- سیستم مینی چیلر و فن کویل
سیستم مینی چیلر و فن کویل تهویه سام ، متداول ترین سیستم سرمایش و گرمایش بوده که بصورت مستقل برای هر واحد استفاده می شود و امکان گرمایش با قابلیت هیت پمپ و یا آبگرم پکیج را دارا می باشد. مینی چیلرها دارای پمپ بوده و نیاز به موتور خانه مستقل را مرتفع می سازد. 
مشتریان بسته به طراحی معماری داخلی واحد و سلیقه شان ، میتوانند فن کویل در انواع کانالی ، سقفی توکار، دیواری ، کاستی یک طرفه و چهار طرفه و  فن کویل زمینی را انتخاب نمایند.
مزایا:  عدم نیاز به پمپ و تجهیزات دیگر ، مصرف برق مناسب ،  تنوع انتخاب یونیت داخلی (فن کویل ها) 
معایب:  قیمت نسبتا بالا ، عملکرد براساس آب واسطه و امکان ایجاد رسوب در سیستم

5- سیستم چیلر مرکزی  و فن کویل
سیستم چیلر و فن کویل تهویه سام ، متداول ترین سیستم سرمایش و گرمایش بصورت مرکزی بوده بوده که برای کل ساختمان استفاده می شود و امکان گرمایش با قابلیت هیت پمپ و یا آبگرم پکیج را دارا می باشد. چیلرها در دوشکل اسکرو و اسکرال قابل ارائه میباشند اما چیلر مدولار اسکرال گزینه مناسبتری از لحاظ فنی بشمار میرود که دلیل آن صدای کمتر دستگاه ، داشتن مدارهای رزرو، مصرف برق کمتر و سرویس و تعمیرات آسان میباشد.
مشتریان بسته به طراحی معماری داخلی واحد و سلیقه شان ، میتوانند فن کویل در انواع کانالی ، سقفی توکار، دیواری ، کاستی یک طرفه و چهار طرفه و  فن کویل زمینی را انتخاب نمایند.
مزایا:  قیمت اولیه مناسب ، مصرف برق کم بدلیل ضریب همزمانی ساختمان ،  تنوع انتخاب یونیت داخلی (فن کویل ها) 
معایب:  مرکزی بودن سیستم ، عملکرد براساس آب واسطه و امکان ایجاد رسوب در سیستم